Pavel Pasiar - Krmiva Ústí

Proč slepice v zimě nesnáší ?

Každý, kdo se trochu věnuje chovu slepic, určitě ví, že v zimě výrazně klesá snáška vajec. Každá slepice snese v průměru 280 vajec ročně, takže je nadmíru jasné, že nějaký čas má na odpočinek a regeneraci.  


První, čeho si všimneme, je na podzim tvz. přepeřování, kdy slepice mění staré peří za nové. Tento proces je pro slepici energeticky náročný, takže slepice přestane snášet, aby měla dostatek živin pro růst nového peří. Toto přepeřování trvá i několik týdnů a vzápětí přijde zimní období, takže pokles snůšky vajec může trvat i více jak dva měsíce.

V zimních měsících se dny výrazně zkracují, a to způsobuje u slepic hormonální změny. Slepice potřebuje k snášení vajec alespoň 14 hodin denního světla, což je v zimních měsících těžké slepicím poskytnout. Pokud slepice nemá dostatek světla, její tělo se jednoduše brání biologickému cyklu. Délku denního světla můžeme ovlivnit umělým osvětlením v kurníku, případně v prostoru, kde se slepice v zimě zdržují.

Dalším faktorem je teplota - nízká teplota nutí slepici vynaložit víc energie na udržení tělesné teploty, která se projeví sníženou produkcí vajec. Tomu pomůžeme např. zateplením kurníku, případně přidáním topného tělesa do kurníku. V tomto případě však pozor na nastavení teploty, neboť slepice nejen teplo spotřebovává, ale svým tělem teplo i vytváří.

A posledním důvodem poklesu snůšky je strava. Každá slepice, a to nejen v zimě, potřebuje kvalitní a vyváženou stravu, bohatou na bílkoviny, vitamíny a minerály. Pokud slepice máme volně pobíhající po zahradě, pak v letních měsících není problém toto zajistit, slepice si tzv. "nahrabe" sama co potřebuje. Horší je to v zimě, kdy bychom měli slepicím podávat krmivo bohaté na bílkoviny a hlavně tuky, např. naklíčenou pšenici, červenou řepu, lušteniny, rozdrcené kosti se zbytky masa nebo tvaroh. Např. k večernímu krmení je vhodné přidávat kukuřici, protože přes noc jí bude slepice trávit, což jí výrazně zvýší tělesnou teplotu. Kukuřici může dostávat syrovou, vařenou nebo ve formě šrotu. Naopak ráno můžeme slepicím podat ovesné vločky namočené v teplé vodě, kterou jsou vysokým zdrojem sacharidů a teplá voda slepičky po ránu i zahřeje.

Důležité je dbát na dostatečný přísun čerstvé vody, která v zimních měsících může i zamrznout. Pokud je velká zima, můžeme použít vyhřívací podložku, která zajistí, že slepičkám voda nezamrzne. Pokud podložku nemáme, je nutné vodu v napáječce v průběhu dne měnit.  Také je nutné myslet na to, aby se voda nerozlévala po kurníku, vlhko totiž slepicím vůbec nesvědčí. Ve svém obydlí by měly mít teplo a sucho.

Pokles snášky vajec v zimních měsících je přirozený cyklus života slepice a je úplně normální. Pokud zajistíme našim slepičkám správné podmínky, tj. teplo, dostatek světla a kvalitní a vyvážené krmivo, můžeme se i v zimním období kochat pohledem na spokojené slepičky. Jakmile se začnou dny zase prodlužovat, snáška se sama přirozeně obnoví a opět se můžeme tešit z čerstvých vajec.